Opsplitningen af Group 4 Falck i to selskaber og Group 4's fusion med britiske Securicor i verdens største sikringsvirksomhed er nu en realitet. Beslutningen er truffet på en ekstraordinær generalforsamling med 98,62 procent af såvel de afgivne stemmer som af den stemmeberettigede aktiekapital, der var repræsenteret på generalforsamlingen. Aktionærer mødte ikke frem Egentlig skulle den have været vedtaget allerede 28. juni, men da måtte Group 4 Falck opgive at få stemt fusionen igennem, fordi under halvdelen af de stemmeberettigede aktionærer var mødt frem. Dermed var selv 100 procents opbakning fra de fremmødte ikke nok, fordi vedtægterne kræver, at mindst 50 procent af den samlede aktiekapital er repræsenteret. Ved gen-afstemningen mandag var kravet opbakning fra to tredjedele af de fremmødte, uanset hvor mange der kommer. Den endelige gennemførelse af opsplitning og fusion afhænger af godkendelser fra en række myndigheder. Fusionen er allerede vedtaget i britiske Securicor.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
De to håndværkere kan næsten ikke overskue, at strækningen er lukket for trafik: »Det her er fuldstændig vanvittigt«
-
Hårdt presset Trump truer Europa med det store brud
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























