De frygtede rentestigninger på realkreditlån lader vente på sig og i løbet af de seneste par uger har rentepilen oven i købet peget ned ad. Frygten for rentestigninger har ligget som en tung dyne over aktiemarkedet, obligationsmarkedet og ikke mindst de danske boligejere gennem årets første kvartal. Foreløbig er det blevet ved bekymringen. Selv på den toneangivende fastforrentede fem procent 2035 er renten faldet, skriver dagbladet Børsen. Stadig udsigt til stigende rente Skuffende nøgletal fra USA har sendt renterne på retræte, men langt de fleste banker ser fortsat stigende renter i horisonten. Ifølge cheføkonom John Madsen fra Nykredit vil Den Europæiske Centralbank (ECB), vælge den gyldne middelvej og lade renterne være i ro et godt stykke tid endnu. Godt nyt for boligejere Det er også godt nyt for boligejere med rentetilpasningslån, der sædvanligvis følger de ledende renter meget tæt. Renten på de korte etårige lån, der skal tilpasses om en halvt års tid, er lige nu lavere end ved refinansieringen i december sidste år. John Madsen mener ligesom en ræke andre økonomer, at ECB tidligst sætter renten op engang i det nye år.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak