25 politianmeldelser, 171 påbud, og 39 forbud mod at arbejde videre. Sådan ser det nedslående regnskab ud efter Arbejdstilsynets netop overståede razzia på 528 danske byggepladser. Aktionen viser, at næsten halvdelen af byggepladserne har problemer med sikkerheden. Det er tredje gang på ét år, at Arbejdstilsynet besøger byggepladserne, og tilsynets direktør Jens Jensen, beklager, at der tilsyneladende ikke er sket nogen fremskridt, snarere tværtimod. Resultatet af aktionen viser, at der stadig er behov for at skærpe sikkerheden i byggebranchen. »Resultaterne af den seneste aktion viser desværre, at sikkerheden på byggepladserne ikke er blevet bedre siden aktionerne sidste år«, siger Jens Jensen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Jacob Fuglsang
Debatindlæg af Halime Oguz
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen