Uddannelse for ansatte på call centre

Ofte er det unge mennesker, der kommer ind direkte fra gaden, der sidder i de danske call centre. - Foto: Thomas Borberg
Ofte er det unge mennesker, der kommer ind direkte fra gaden, der sidder i de danske call centre. - Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

Ledige HK'ere skal uddannes til at arbejde i de omstridte call centre. Det vil give en del af branchen et tiltrængt løft, mener HK. Ekstremt dårlige lønninger, højt stressniveau og ubegrundede fyringer. Det er vilkårene for medarbejderne på en stor del af landets call centre, der beskæftiger telefonsælgere. Og det betyder, at udskiftningen i personalet er meget stor. Ofte er det unge mennesker, der kommer ind direkte fra gaden og hurtigt forsvinder igen. Nu forsøger fagforbundet HK at få nogle af sine ledige medlemmer ind i branchen for at rydde op i de kritisable arbejdsforhold, som personalet ofte udsættes for. Først og fremmest er uddannelse vejen frem. HK har sammen med Niels Brocks Handelsskole i København lanceret en helt ny uddannelse for ledige, der har lyst til at prøve kræfter med call center- og telemarketingbranchen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her