Teleselskabet 3 har efter to år på dansk jord hentet en lille flok kunder, etableret et pænt stort 3. generationsmobilnet - og investeret ikke mindre end 1,7 milliarder kroner i at opnå begge dele. Selskabet fik sidste år et underskud efter skat på 94 millioner kroner, fremgår det af selskabets regnskab. »Vores investeringer taget i betragtning, så er det meget tilfredsstillende«, er kommentaren fra 3's danske direktør Jesper Weng ifølge morgenavisen Jyllands-Posten. Omsætningen i 2003 blev den overskuelige sum af 5,4 millioner kroner. Få kunder Kundeantallet er forsat beskedent. 3 havde ved udgangen af 2003 i alt 3.425 kunder. Brancherygtet lyder ifølge morgenavisen Jyllands-Posten, at 3 siden har hentet flere kunder i butikken, så man i dag har omkring 30.000 kunder. Tilstrømningen skyldes bl.a., at 3 har satset på at tilbyde lave priser. Teleanalytikere har dog tidligere peget på, at et teleselskab på dansk grund skal have omkring en halv million kunder for at få fornuft i økonomien. 3 er foreløbig det eneste teleselskab, der udbyder 3. generationsmobiltelefoni. Det betyder, at man som 3-kunde kan få levende billeder på sin mobil. I løbet af i år vil de møde konkurrence fra de tre andre teleselskaber, der har en licens. Det er TDC, Telia og Orange.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Politiken mener: Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.