Rederier og flyselskaber er nu så pressede af de stigende oliepriser, der onsdag nåede det højeste niveau i 14 år, at kunder vil blive pålagt et 'olietillæg' for færge- og flybilletter. »Vi er nødt til at have en eller anden form for kompensation for de stigende oliepriser. Der bliver tale om et tillæg til billetterne på nogle procent«, siger direktør Geir Jansen fra Stena Line. Det dansk-tyske rederi Scandlines overvejer et tillæg, hvis olieprisen holder sig oppe. SAS overvejer Europas næststørste luftfartsselskab, British Airways, lægger torsdag 2,5 pund eller omkring 30 kroner på hver billet i brændstoftillæg. Og SAS overvejer noget lignende. »Der kommer ikke et generelt olietillæg, men vi vil overveje prisstigninger på udvalgte ruter«, siger koncernchef Jørgen Lindegaard fra SAS. Det bliver en konkret vurdering af hver enkelt rute, som afgør, om prisen skal sættes op.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce