Danmarks største industrikoncern, Danfoss, offentliggjorde i dag sit årsregnskab for 2003. Regnskabet viser det største overskud i koncernens historie med et resultat før skat på 1,03 milliard danske kroner. Danfoss med hovedsæde i Nordborg på Als producerer blandt andet termostater til radiatorer, køleanlæg og automatik til varme- og klimaanlæg. Vanskelige markedsvilkår Ikke overraskende betegner Danfoss rekordoverskuddet som særdeles tilfredsstillende. Overskuddet skal ses i lyset af, at 2003 var præget af vanskelige markedsvilkår og den lave dollarkurs. En del af overskuddet skyldes ekstraordinære indtægter fra salget af koncernens flowmålerforretning, men samtidig lykkedes det i 2003 Danfoss at øge indtjeningen fra den ordinære drift med 19 procent til 768 millioner kroner. Stigende efterspørgsel iær i Kina Omsætningen i Danfoss steg til 15,4 milliarder kroner, og efterspørgslen efter Danfoss' produkter har været stigende, især i Østeuropa, Rusland, Asien og særligt i Kina. Danfoss Koncernen beskæftigede 17.449 medarbejdere ved udgangen af 2003, og det er en stigning på 477 ansatte i forhold til året før.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce