Forhandlerne for SiD og arbejdsgiverne i HTS genoptager forhandlingerne om en overenskomst for det store transportområde lørdag klokken 15 med forligsmanden for bordenden. Det stod klart efter fredagens møde hos forligsmand Asbjørn Jensen, hvor SiD og HTS orienterede om den fastlåste situation. Forhandlingerne på transportområdet har ligget stille siden tirsdag i sidste uge, hvor de gik i hårdknude. SiD har kritiseret arbejdsgiverne for at deponere deres handlefrihed i Dansk Industri, som ifølge SiD blokerer for en aftale i kraft af deres indflydelse i Dansk Arbejdsgiverforening, der skal godkende alle overenskomstaftaler på arbejdsgiversiden. Morgentrafikken lammet Det fik torsdag landets buschauffører til at nedlægge arbejdet ved en overenskomststridig strejke, der lammede morgentrafikken i hele landet. Asbjørn Jensen har nøje udvalgt transportområdet, fordi det er et timelønsområde. Et gennembrud her vil give en rettesnor for de øvrige overenskomster på timelønsområdet - også kaldet normallønsområdet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce