Kabeltv-gigant byder på Disney

Comcast kontrollerer i dag bl.a. det amerikanske ABC, sportsnetværket ESPN og har 21 mio. kabeltv-kunder. Føjes Disney-studierne til listen, rykker Comcast for alvor op blandt de store i branchen. - Foto: AP
Comcast kontrollerer i dag bl.a. det amerikanske ABC, sportsnetværket ESPN og har 21 mio. kabeltv-kunder. Føjes Disney-studierne til listen, rykker Comcast for alvor op blandt de store i branchen. - Foto: AP
Lyt til artiklen

USA's største kabeltv-selskab Comcast har fremsat et bud på Walt Disney co. Kabeltv-giganten vil lægge knap 385 mia. kr. for at overtage det hæderkronede tegneseriefirma. Buddet er fremkommet ret overraskende og udbasuneres ifølge Comcast nu, fordi Disneys topchef, Michael Eisner, end ikke har ønsket at tale med kabeltv-selskabet om en fusion. Comcast blandt de største Hvis handlen bliver til noget, vil Comcast rykke op til Time Warner og News Corp. i mediekoncernernes Superliga. Comcast kontrollerer i dag bl.a. det amerikanske ABC, sportsnetværket ESPN og har 21 mio. kabeltv-kunder. Comcast foreslår at bytte hver enkelt Disney-aktie ud med 0,78 Comcast-aktie, hvilket baseret på gårsdagens aktiekurser vil udløse omkring 30 mia. kr. i gevinst til Disneys aktionærer. Uro i Disney Disney har gennem længere tid været præget af intern uro, hvor fremtrædende aktionærer - bl.a. Roy Disney, nevø til den legendariske grundlægger Walt Disney - har beskyldt topchefen Eisner for dårlig ledelse af koncernen gennem et tiår og åbent har arbejdet på at få Eisner sat på porten. Comcast-ledelsen siger, at tilbuddet er 'en enestående mulighed' for Disney-aktionærne. »Aktionærerne i Comcast og Disney kan skabe en ny frontløber indenfor underholdnings- og kommunikationsbranchen«, siger Comcasts administrerende direktør Brian L. Roberts. Pixar gik Senest er Eisner blevet kritiseret skarpt for at ikke at have formået at forhandle en ny aftale hjem med tegnefilmsfirmaet Pixar, der har stået bag nogle af de senere års største succes'er, bl.a. 'Toy Story'-filmene og 'Find Nemo'. Comcast benyttede i øvrigt en lignende strategi i sommeren 2001, da selskabet fremsatte et overraskende bud på kabeldelen hos AT&T. Et år senere var den handel forhandlet færdig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her