Jyske Bank i Silkeborg fik for 2003 et rekordresultat før skat på 1,8 milliarder kroner, hvilket er cirka 800 millioner kroner mere end året før. Det skyldes til dels en gevinst på 533 millioner kroner fra salget af lokalbankernes realkreditinstitut, Totalkredit. Jyske Bank ejede godt 20 procent af aktierne. Tjener godt på gebyrer Gebyrindtægterne steg netto med 23 procent til 931 millioner kroner på grund af indtjening på konvertering af realkreditlån og en stigende handel med værdipapirer. Nettorenteindtægterne udgjorde 2,6 milliarder kroner, hvilket er et lille fald i forhold til det foregående år. Ifølge RB-Børsen var resultatet lavere end analytikerne havde ventet. De havde ventet et overskud før skat på 1,9 milliarder kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er seks opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.