3,5 millioner gange blev dankortet sendt i aktion på den store juleshoppedag, lillejuleaftensdag den 23. december i år. Det er det højeste antal kortbetalinger på én dag i dankortets historie. Den hidtidige rekord lå samme dag sidste år - 23. december 2002, hvor danskerne foretog 3,2 millioner kortbetalinger. En rekord, der dog både blev slået mandag den 22. december i år med 3,3 millioner kortbetalinger og lørdag den 20. december i år med 3,4 millioner kortbetalinger. To millioner flere korttræk end sidste år På de sidste fem dage før jul i år blev der foretaget i alt 15,5 millioner kortbetalinger. Tallet for den tilsvarende periode sidste år var 13,5 millioner, oplyser PBS. Dankortet blev i gennemsnit brugt lidt mere end én gang per dankortindehaver i de travleste julehandelsdage. Ved udgangen af november 2003 var der udstedt 3,4 millioner dankort. Tallene for julehandel på nettet via dankort er endnu ikke kendt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce