Bløde pakker som flere feriepenge, længere barselsorlov med fuld løn, højere pension og bedre løn til lærlingene står øverst på lønmodtagernes ønskeliste, når der skal forhandles overenskomster for hele det private arbejdsmarked i starten af det nye år. Allerede i efteråret blev der så småt taget hul på forhandlingerne, der direkte berører omkring 650.000 ansatte på LO/DA-området, men de tager først for alvor fart fra årsskiftet. Første frist i februar De ansattes overenskomster udløber per 1. marts, men parterne på det toneangivende industriområde har allerede sat foreløbig deadline den 10. februar. På det tidspunkt vil der blive taget stilling til, om der er så meget grøde i forhandlingerne, at de kan afsluttes inden overenskomsterne udløber, eller om det hele er gået så meget i hårdknude, at der skal afsendes konfliktvarsler. Ingen udsigt til ballade Umiddelbart er der ikke optræk til stor dramatik og uro, vurderer arbejdsmarkedsforsker ved Københavns Universitet, Jørgen Steen Madsen, overfor Ritzau. »Sådan som det tegner sig nu, tyder det på, at parterne vil være i stand til at forhandle sig frem til et forlig uden de store problemer og kontroverser«, siger han.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























