Parmalat kom torsdag i yderligere uføre, da seks udenlandske kreditselskaber lagde sag an mod den italienske fødevaregigant, som er centrum for en af Europas største regnskabsskandaler. Allerede få timer efter, at Parmalat onsdag gik i betalingsstandsning og søgte om beskyttelse mod kreditorer, krævede seks forsikringsselskaber at få kontrol over to af koncernens datterselskaber på Cayman Islands. Sammenlignes med Enron Søgsmålet er det første offentligt kendte krav, rejst af Parmalats kreditorer i håb om at genvinde de milliarder af euro, de er ved at miste i krisen, der sammenlignes med Enronskandalen, og som har bragt nogle af verdens største banker og revisionsfirmaer i søgelyset. Offentlige anklagere er gået i gang med at undersøge Italiens ottendestørste virksomhed, efter at der blev fundet et hul på op til 10 milliarder euro (74,45 milliarder kroner) i bogføringen - en »skammelig katastrofe«, ifølge landbrugsminister Gianni Alemanno. 20 personer under mistanke Omkring 20 personer, herunder Parmalats grundlægger og tidligere administrerende direktør, Calisto Tanzi, er mistænkt for svindel, falsk bogføring og markedsmanipulation. Et hold efterforskere ville onsdag afhøre Tanzi, men erfarede, at han havde forladt Italien med kurs mod et ukendt opholdssted. Ifølge en juridisk kilde er Tanzi villig til at komme hjem igen og lade sig afhøre, men hans fravær forhindrer en hurtig opklaring af, hvordan mindst syv milliarder euro (omkring 52 milliarder kroner) er forsvundet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Han er et indlysende talent. Og han kan virkelig noget. Det er også noget værd
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Nu er kun Lars Boje tilbage i folketingsgruppen: »Det er en totalnedsmeltning«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























