Ordet Brugsen og den kortere form Brugs er registreret som ordmærke af FDB, nu COOP, og brugen af ordene er så indarbejdet som varemærke, at det af almenheden opfattes som synonymt med FDB. Det tilkendegav Sø- og Handelsretten fredag i en dom mod otte foreninger, der ønskede at beholde brugsnavnet, selv om de ikke længere er medlemmer hos FDB, men hos konkurrenten SuperBest. Ret til navn gået tabt Brugsforeningerne i Slangerup, Tune, Harlev, Gundsølille, Tikøb, Lynge-Uggeløse, Hornslet og Hvalsø havde i en periode stillet deres medlemskab af FDB i bero og har siden meldt sig helt ud med virkning fra den 1. januar 2002. Fra den dato har de været uberettiget til at bruge navnet Brugsen og forkortelsen Brugs med mindre de får lov af FDB/COOP, hedder det i Sø- og Handelsrettens afgørelse. Retten anerkender, at FDB har haft Brugsen som et registreret ordmærke siden den 15. april 1961, og at der i perioden 1948 til 1961 skete en omfattende annoncering både centralt og lokalt for at slå navnet fast i danskernes bevidsthed. Grov overtrædelse Og alt i alt finder retten, at navnet Brugsen er stærkt indarbejdet som varemærke. »De sagsøgte brugsforeninger har, efter at muligheden for såkaldt hvilende medlemskab ophørte, alle meldt sig ud af FDB og må derfor ikke bruge Brugsen uden samtykke fra FDB«, fastslår Sø- og Handelsrettens dommere. Ved fortsat at bruge FDB's skilte og typografi sammen med kendetegn fra konkurrerende kæder gør de otte brugsforeninger sig skyldige i en grov overtrædelse af markedsføringsloven. Brugsen må dog selv betale omkostninger Ifølge Sø- og Handelsrettens dommere burde FDB i sine vedtægter og kontrakter have været mere præcis med at fastsætte regler for rettighederne til navnet, og derfor kommer koncernen til at betale sine egne sagsomkostninger.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Hvis Enhedslistens visioner bliver ført ud i livet, er kvinder, homoseksuelle og sekulære muslimer de første ofre
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.