Det kan ikke betale sig for arbejdsløse at tage et job i servicebranchen. Det høje skattetryk betyder, at gevinsten ved at få løn i stedet for overførselsindkomst er for lille. Det mener servicesektorens største erhvervsorganisation HTS er forklaringen på, at servicefagene har 2.300 job, men ingen interesserede ansøgere. Private og offentlige virksomheder har i øjeblikket omkring 9.000 job, men kan ikke finde interesserede og egnede ansatte. Flaskehalsene er størst i byggebranchen og hos transportvirksomhederne, hvor 5.000 job venter på ledige danskere. »Regeringen må nedsætte skatterne« Det fremgår af en ny rapport fra Arbejdsmarkedsstyrelsen, som dog understreger, at det går den rigtige vej. Sidste år var manglen på arbejdskraft mere udtalt med et tal på 15.000 ledige job. »Manglen på ufaglært arbejdskraft i hotel- og restaurationsbranchen, it-branchen, butikker og transportbranchen er et grotesk resultat af skatte- og dagpengesystemets indretning«, siger direktør i HTS Lars Krobæk. »Det skal altid kunne betale sig at arbejde frem for at være på overførselsindkomster. Regeringen må nedsætte skatterne for personer i arbejde«, siger Lars Krobæk. Højeste ledighed siden 1998 Den ny rapport fra Arbejdsmarkedsstyrelsen kommer samtidig med, at nye tal fra Danmarks Statistik viser, at ledigheden nu har nået sit højeste niveau siden august 1998. 6,4 procent af arbejdstyrken står nu uden job. Det svarer til i alt 180.600 arbejdsløse. I oktober måned har 3.400 personer mistet deres job. Tallene har fået oppositionen i Folketinget til at anklage regeringen for ikke at investere nok penge i at skaffe nye job. Socialdemokraterne mener, der skal flere offentlige investeringer til. Venstre afviser kritikken og pointerer, at arbejdsløsheden ifølge prognoserne allerede begynder at falde næste år.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Nordmændene er i ekstase over spektakulært vikingefund
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























