Merkonomernes Hovedorganisation kommer formentlig først på banen med et tilbud om forsikring til højtlønnede lønmodtagere, efter regeringen har strammet reglerne for at modtage dagpenge. Nye regler Omkring 600.000 lønmodtagere tjener over 27.700 kr. om måneden. Hvis de bliver ledige, vil de være omfattet af den nye regel om, at løn derover skal afspadseres, inden der udbetales dagpenge. Nu er merkonomernes organisationen gået i gang med at sammensætte en forsikring, der kan dække de op til fem uger uden løn. »Vi har svært ved at forstå arbejdsministerens begrundelser for et indgreb i de højtlønnedes dagpenge ved at indføre op til fem ugers karantæne. Men vi blander os principielt ikke i partipolitik. Vi beskæftiger os med at lave løsninger for vores medlemmer, som sikrer dem fagligt og økonomisk. I dette tilfælde vil vi hurtigt tilbyde en forsikringsordning, så vores medlemmer helt eller delvist kan tegne en dækning, der kan lukke hullet i dagpengene«, siger formand for Merkonomernes Hovedorganisation, Joakim Perk til Ritzau. Tillægsforsikring mod ledighed Merkonomernes Hovedorganisation indførte i sidste uge en tillægsforsikring, der ud over dagpengesatsen sikrer ledige merkonomer op til 20.000 kroner om måneden i op til et år ved ufrivillig ledighed. Farmaceuter og arkitekter har haft muligheden for en tillægsforsikring i årevis. Ved at betale 25 kroner ekstra om måneden kan for eksempel farmaceuter, der blandt andet arbejder med at udvikle medicin, få udbetalt omkring 12.000 kroner om måneden oven i dagpengene, og har på den måde knap 25.000 kroner i tilfælde af arbejdsløshed i et år. Oveni får de tilbudt at tale med en erhvervspsykolog.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Zenia Maltha ville ønske, hun havde fået hjælp tidligere: »Jeg var blevet skånet for så mange smerter, så meget frustration«
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























