Den trængte stormagasinkoncern Wessel & Vett, Magasin du Nord, øjner lys i mørket, selv om koncernen har fremlagt endnu et regnskab med røde tal på bundlinjen. Salg af en af de fire Magasin-ejendomme, som koncernen selv ejer, salg af en række investeringsejendomme og effektivisering af driften af de otte Magasin-forretninger skal give balance i regnskaberne i løbet af 2004 eller 2005. Sådan lød ledelsens opskrift, da den i dag præsenterede koncernens resultat for perioden 1. marts til 31. august 2003. Regnskabet markerer vending Wessel & Vett, Magasin du Nord, kom ud af de seks måneder med et underskud på 185,5 millioner kroner efter skat. Underskuddet er godt 27 millioner kroner større end i første halvår af 2002, men alligevel forventer administrerende direktør Henrik Busch, at regnskabet markerer en vending i koncernens udvikling. Stigningen i underskuddet skyldes primært koncernens salg af Illum, som påvirker regnskabet negativt med en hensættelse på 60 millioner kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak