Mobilproducenten Sony Ericsson kan overraskende melde om et overskud før skat på 39 millioner euro, omkring 290 millioner danske kroner i tredje kvartal i år. Overskuddet skal sammenlignes med et tab på 116 millioner euro - omkring 860 millioner danske kroner - i samme periode sidste år. Og med et underskud i andet kvartal i år på 102 millioner euro, cirka 755 millioner kroner. Firmaet meddeler sammen med regnskabet, at de forventer at hele andet halvår af 2003 bliver en overskudsgivende periode. Overskuddet skyldes især, at Sony Ericssons telefoner har solgt mere end ventet. Sony Ericsson blev etableret i oktober 2001. Firmaet, der producerer mobiltelefoner, kombinerer den japanske elektronikgigant Sonys viden om forbrugerelektronik og det svenske telefirma Ericssons viden om mobilteknologi.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce