Gentoftes borgmester, Hans Toft (K), er yderst tilfreds med aftalen. »Som ejer er vi glade og tilfredse med, at vi har opnået en kommerciel acceptabel pris, men også at NESA og dets mange medarbejdere kan se frem til at få en styrket position og kan øge både sit aktivitets- og beskæftigelsesområde, og hvor NESA nu bliver omdrejningspunktet for eldistributionen i den samlede virksomhed Elsam/NESA«, siger Hans Toft. Sikrer elsektor på danske hænder Ifølge amtsborgmester i Københavns Amt, Vibeke Storm Rasmussen (S), sikrer salget, at den danske elsektor forbliver på danske hænder. »Elsam er et forbrugerejet selskab, som med overtagelse af NESA sikrer, at værdierne i den danske elsektor forbliver på danske hænder. Vi har fulgt op på vores beslutning fra sidste års budgetvedtagelse om at afhænde NESA-aktierne, når der forelå et forretningsmæssigt forsvarligt grundlag. Det gør der nu, siger Vibeke Storm Rasmussen: »Samtidig er Elsam en stærk garant for at sikre forsyningssikkerheden, mens Københavns Amt med pengene fra salget af NESA aktierne får mulighed for at foretage vigtige investeringer i vores kerneopgaver«, siger hun.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























