Planerne om at sammenlægge landets to store fagforbund, Specialarbejderforbundet (SiD) og Kvindeligt Arbejder Forbund (KAD), tager nu for alvor form. Forbundene regner med at kunne præsentere det nye forbund allerede i januar 2005. Indtil videre har især arbejdet med at planlægge en ny lokalstruktur trukket ud. Men i de kommende måneder skal de to forbunds hovedbestyrelser holde månedlige møder for at planlægge fusionen. Det kommende storforbund vil få over 400.000 medlemmer »Hvis vi kan nå urafstemningerne inden sommerferien, kunne vi holde opløsende kongresser i august og stiftende fælles kongres i september næste år. Så kan det nye forbund være klar den 1. januar 2005«, siger formanden for Specialarbejderforbundet i Danmark, Poul Erik Skov Christensen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sjældent har man set et nyt dansk navn ramme sit publikum så hårdt og så rent
-
»Det husker jeg ikke« Trump-ministerens forklaringer i Kongressen skærper presset om Epstein-forbindelser
-
Nationalbanken: Det vælter ind med højtuddannet udenlandsk arbejdskraft
-
Jeg har aldrig oplevet noget lignende
-
Klarlund til læser: Lad mig slå det helt fast én gang for alle. Det er en myte
-
»Jeg har obduceret nogle af de køer, der har fået Bovaer. Jeg har set blødninger i vommen«: Fagfolk og politikere retter skarp kritik af ny rapport
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























