Med fuld skrue på A.P. Møller er KFX-indekset nu steget 12 dage i træk. Det er ikke sket siden 1997. Og med en fordobling af A.P. Møller siden årsskiftet er det toneangivende indeks for alvor tilbage i verdenseliten. Fremgang for A.P. Møller I går strøg de danske aktier forbi både Sverige og Tysklands aktiemarkeder. Blandt Europas toneangivende børser er KFX-indekset nu en klar nummer ét. Det skriver dagbladet Børsen i dag. Aktionærerne i A.P. Møller har foreløbig høstet over 100 milliarder kroner siden nytår. Aktien nåede i går det højeste niveau siden september 2000. Kun enkelte østeuropæiske indeks og børserne i Grækenland og Tyrkiet kan hamle op med det danske aktiemarked.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce