Men rapporten advarer også mod stigende problemer med vores affaldshåndtering og udledning af drivhusgasser som følge af en voksende trafik. Konklusionerne kan læses i den årlige indikatorrapport, som Miljøministeriet hvert år udgiver for blandt andet at følge op på, om de politiske beslutninger, der træffes på miljøområdet, virker efter hensigten. I år er der overvejende ros til danskerne. På bare 10 år har den danske befolkning reduceret det samlede grundvandsforbrug med godt 40 procent. I København er det dog stadigt et problem, at man her bruger så meget vand, at det ikke kan nå at blive gendannet lige så hurtigt, som det pumpes op, påpeger rapporten. Og så er der lige problemerne med pesticiderne. I stadig flere og flere vandboringer finder man pesticidrester, og i 2001 var der pesticidrester, som oversteg den tilladte grænseværdi på 0,1 mikrogram/l i 7,5 procent af alle boringerne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne

Kronik af Michelle Skov Karantonis
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Den danske pizzaslice-hovedstad har fået sin egen digtersoldat
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce



























