Parcelhuse og rækkehuse er i snit steget med 1,9 procent fra første til andet kvartal i år, ejerlejligheder er steget med 2,3 procent, mens fritidshuse står for den største stigning på 3,7 procent. Nybolig har set på, hvad det er for typer bolig, folk vil have, og har fundet ud af, at danskerne er begyndt at købe mindre boliger. Det er især i hovedstadsområdet, at folk klarer sig med mindre plads. I andet halvår af 2002 var fire ud af 10 solgte boliger på mellem 61 og 120 kvm. I det seneste halve år er dette tal steget til hver anden, mens der samtidig er sket et fald i salget af boliger i størrelsen fra 120 til 250 kvm.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Vi klager! Ja, men det gjorde vi også i gamle dage
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce