Den svenske kronekurs er faldet til det laveste punkt i forhold til euroen siden midten af marts. Svenskerne skal nu betale 9,3 kroner for en euro - danskerne slipper med omkring 7,3 kroner. Kursfaldet hænger sammen med nervøsitet forud for folkeafstemningen om svensk deltagelse i den fælles europæiske valuta om under to måneder, siger valutaforhandlere ifølge Reuters. Nej-siden i front Og tilhængerne, der føres an af den socialdemokratiske regering, industrien og erhvervslivet, har grund til at være nervøse. Analyseinstituttet Gallups seneste ugentlige undersøgelse, som blev afsluttet den 18. juli, giver 'nej-siden' 50 procent af stemmerne mod 30 procent til 'ja-siden'. Tallene er uændrede i forhold til den forrige gallup-undersøgelse, der blev foretaget en uge tidligere. Den svenske euroafstemning finder sted den 14. september. Af de nuværende 15 EU-lande er Sverige et af tre lande, der står uden for den fælles valuta. De to andre lande er Danmark og Storbritannien, og resultatet i Sverige kan vise sig at blive udslagsgivende for en eventuel ny euro-afstemning i Danmark.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























