Den svenske kronekurs er faldet til det laveste punkt i forhold til euroen siden midten af marts. Svenskerne skal nu betale 9,3 kroner for en euro - danskerne slipper med omkring 7,3 kroner. Kursfaldet hænger sammen med nervøsitet forud for folkeafstemningen om svensk deltagelse i den fælles europæiske valuta om under to måneder, siger valutaforhandlere ifølge Reuters. Nej-siden i front Og tilhængerne, der føres an af den socialdemokratiske regering, industrien og erhvervslivet, har grund til at være nervøse. Analyseinstituttet Gallups seneste ugentlige undersøgelse, som blev afsluttet den 18. juli, giver 'nej-siden' 50 procent af stemmerne mod 30 procent til 'ja-siden'. Tallene er uændrede i forhold til den forrige gallup-undersøgelse, der blev foretaget en uge tidligere. Den svenske euroafstemning finder sted den 14. september. Af de nuværende 15 EU-lande er Sverige et af tre lande, der står uden for den fælles valuta. De to andre lande er Danmark og Storbritannien, og resultatet i Sverige kan vise sig at blive udslagsgivende for en eventuel ny euro-afstemning i Danmark.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen