»Der er lavet en opfølgning på alle områder, således at man opnår den effektivisering, som blev forudsat. Vi har sat egne medarbejdere ind på de forskellige områder og løftet projektet over til os selv. Det er jo det, vi ser effekten af nu, hvor vi trods udgifterne på de 70 mio. kr. opnåede en effektivisering på 180 mio. kr. i 2002. Verden ser ikke så sort ud, det er kun, når jeg læser aviser«, siger Erik Haldbæk. Direktøren understreger, at konsulentopgaven blev udbudt i 2000, og at prisen på de 70 mio. kr. var kendt, da kontrakten blev indgået med PA Consulting ved årskiftet 2000/2001. Det er SF's trafikpolitiske ordfører Margrete Auken, der har bedt trafikminister Flemming Hansen (K) redegøre for de mange penge. Ifølge Berlingske Tidende har projektet, hvortil Banestyrelsen har betalt konsulentregninger til PA Consulting på 45 millioner kroner, efter alt at dømme ikke haft nogen målbar effekt.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























