Det Berlingske Officin ejer i forvejen 10 procent af bladet, men har nu indgået aftale om at overtage de resterende 90 procent. Koncernchef Joachim Malling, Det Berlingske Officin, er glad for aftalen, som, han mener, åbner for en række nye perspektiver. »Vi tror på gratisaviskonceptet som en del af det samlede mediebillede i Danmark. Læsere og annoncører tager i stigende omfang disse medier til sig, og ejerskabet åbner for flere konkrete samspil. Vi ønsker at videreføre ErhvervsBladet som selvstændig virksomhed på det nuværende forretningsmæssige grundlag og med egen selvstændig redaktionel profil«, siger Joachim Malling. ErhvervsBladet har et dagligt oplag på mere end 100.000 og henvender sig til små og mellemstore virksomheder landet over.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce