Bankernes gebyrindtægter vokser støt. Mens indtjeningen på renter kun er steget en smule over de seneste 10 år, er indtægterne på gebyrer næsten tredoblet til knap 13 milliarder kroner. Det fremgår af Finansrådets seneste analyse af sektorens udvikling. Den viser, at landets banker tilsammen har øget deres indtjening til 21 milliarder kroner før skat i 2002 svarende til prisen på Øresundsbroen. »Man kan se, at de har haft en stort set uændret rentemarginal, mens de har skruet op for gebyrerne«, siger afdelingsleder i Forbrugerrådet Villy Dyhr til Ritzau. Finansrådets direktør, Jørgen A. Horwitz, afviser, at bankerne tjener mere på gebyrer end tidligere. De øgede gebyrindtægter er udtryk for, at bankerne i højere grad end tidligere prisfastsætter de enkelte serviceydelser, påpeger han.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























