Krig, sars og økonomisk afmatning har ført til den værste krise i luftfarten nogen sinde, og nu er det Lufthansas tur til at tage skrappe midler i brug for at imødegå krisen. Yderligere 15 af det tyske luftfartsselskabs fly bliver taget ud af drift, og dermed har Lufthansa og selskabets regionale partnere 70 fly stående ubrugte hen. Nedskæringer ikke slut Når en aftale om nedsat arbejdstid er godkendt, går al landbaseret personale i Tyskland ned på 35 timers arbejdsuge med tilsvarende lønnedgang. Nedskæringerne er ifølge chefen for Lufthansa, Jürgen Weber, næppe tilstrækkelige, og han varsler yderligere reduktioner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen