Krigen i Irak og den generelle økonomiske usikkerhed har ramt pumpekoncernen Grundfos, som nu bebuder fyringer af 250 ansatte. Koncernen med hovedsæde i Bjerringbro i Midtjylland har måttet konstatere færre ordrer som følge af krigen og usikkerheden om verdensøkonomien, og derfor har direktionen i koncernens danske produktionsselskab, Grundfos A/S, besluttet at skære i antallet af medarbejdere, oplyser administrerende direktør Lars Aagaard. Håber på at genansætte »Vi håber, at der er tale om en forbigående afmatning, og at vi senere vil kunne tilbyde flest muligt arbejde igen, men det afhænger naturligvis helt af den generelle økonomiske udvikling og ordreindgangen, forklarer Lars Aagaard. Der har i den seneste tid været produceret til lager, ligesom medarbejderne er blevet opfordret til at afvikle tilgodehavende flekstid. Koncernen har omkring 4600 ansatte i Danmark og 11.400 på verdensplan.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce