SAS har indgået en aftale med 2.000 piloter fra de skandinaviske lande, der betyder mere arbejde og lavere løn. Aftalen med piloterne betyder i praksis en lønnedgang på 2,5 procent. Sideløbende forlænges tjenestetiden fra 10,5 timer til 12-14 timer om dagen, og den ugentlige arbejdstid forlænges fra 42 til 45 timer. Piloternes forening er også gået med til, at der fremover kun kræves to piloter om bord på flyvninger til USA, i dag er tallet tre. Med aftalen kommer SAS-piloterne til at flyve mindst lige så mange timer som piloter i andre europæiske luftfartsselskaber. Kabinepersonale siger nej Til gengæld er forhandlingerne med det 1.500 mand store danske kabinepersonale brudt sammen, og et lignende sammenbrud nærmer sig i Norge. De danske stewardesser og stewarder er gået med til at flyve 215 timer mere om året, længere arbejdstid og lønstop. Men de har krævet en garanti for, at de kan blive ved med at være ansat i SAS Airlines og ikke flyttes til andre SAS-selskaber, hvilket ledelsen afviser. De norske kabinefolk kræver, at den nuværende nationale bemanding på indenrigs- og udenrigsruterne bevares. SAS-ledelsen ønsker at droppe reglen, der betyder, at fly på lange ruter skal bemandes med tre svenskere, to danskere og to nordmænd.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nationen betaler nu prisen for Løkkes egoisme
-
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
-
Trump glemte at fortælle, at Saudi-Arabien satte en kæp i hjulet
-
Elisabet Svane: I udgangspunktet er Troels Lund Poulsens mandat umuligt
-
Kongerunde nummer to: Presset stiger på Messerschmidt
-
Han har det hele: Smuk kæreste, karriere, herskabslejlighed. Men han er også en lille smule psykopat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Man skal være fatsvag for ikke at gennemskue Løkkes forsøg på at undersøge, om en midterregering kan blive en realitet igen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























