De to butikskæder Fona og Fredgaard, som ejes af F Group A/S, lægges nu sammen. Fona bliver det fortsættende navn for kæden, som sælger forbrugerelektronik. I løbet af april vil Fredgaard-butikkerne skifte facader og komme til at hedde Fona. Samtidig vil der blive afviklet 15-16 butikker, så kæden efter den endelige sammenlægning vil bestå af cirka 80 butikker fordelt over hele Danmark, oplyser adm. direktør Michael Kjær. Ukendt antal fyringer De bedst beliggende butikker bliver dem, der videreføres. De ansatte vil blive berørt af lukningerne, men direktøren vil nødig sætte tal på, hvor mange der skal fyres. »Afviklingen af butikkerne sker over et år, så vi håber, at en væsentlig del kan klares gennem naturlig afgang«, siger Michael Kjær. F Groups øvrige forretninger Electric City, Fredgaard Erhverv, Elektronik-Centret og Dan-Aktiv fortsætter uændret.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Nu kommer Trump med erkendelse om Iran-krigen efter valglussing
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
-
Hun håbede på støtte fra Højesterets dom, men nu bliver hun mødt med krav om udvisning
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.