2002 var præget af verdensomspændende lavkonjunktur, og det har sat sit spor hos Danmarks største industrikoncern Danfoss, der mandag fremlagde sit regnskab for 2002. En omsætning på 14,9 milliarder kroner og et resultat efter skat på 513 millioner kroner betragtes som acceptabelt af Danfoss, der med hovedsæde i Nordborg på Als bl.a. producerer termostater til radiatorer, køleanlæg, automatik til varme- og klimaanlæg og kompressorer. Lavkonjnktur trækker ned Resultaterne for 2002 svarer ikke til koncernens ambitioner, men det er lykkedes koncernen at leve op til de forventninger, der løbende er meddelt i halvårs- og kvartalsmeddelelser. Og årets resultat er ifølge Danfoss acceptabelt, når der tages højde for den lavkonjunktur, der har præget 2002 på det globale marked. Danfoss beskæftigede ved udgangen af 2002 16.972. For 2003 venter Danfoss et bedre resultat end i 2002, bl.a. på grund af koncernens effektiviseringstiltag og markedsmæssige tilpasninger.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce