2002 var præget af verdensomspændende lavkonjunktur, og det har sat sit spor hos Danmarks største industrikoncern Danfoss, der mandag fremlagde sit regnskab for 2002. En omsætning på 14,9 milliarder kroner og et resultat efter skat på 513 millioner kroner betragtes som acceptabelt af Danfoss, der med hovedsæde i Nordborg på Als bl.a. producerer termostater til radiatorer, køleanlæg, automatik til varme- og klimaanlæg og kompressorer. Lavkonjnktur trækker ned Resultaterne for 2002 svarer ikke til koncernens ambitioner, men det er lykkedes koncernen at leve op til de forventninger, der løbende er meddelt i halvårs- og kvartalsmeddelelser. Og årets resultat er ifølge Danfoss acceptabelt, når der tages højde for den lavkonjunktur, der har præget 2002 på det globale marked. Danfoss beskæftigede ved udgangen af 2002 16.972. For 2003 venter Danfoss et bedre resultat end i 2002, bl.a. på grund af koncernens effektiviseringstiltag og markedsmæssige tilpasninger.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce