Stadig færre flyver med SAS, og sammenlagt fløj de fem flyselskaber i SAS Gruppen med 200.000 færre passagerer i februar i år end samme måned sidste år. 2,2 mio. passagerer mod 2,4 mio. passagerer, og det svarer til 9,2 procent færre. Udregnet på antal kilometer passagererne flyver er tallet knap så grelt - et fald på 3,9 procent - fordi SAS har haft vækst på de interkontinentale ruter. De små selskaber klarer sig bedst, mens det dominerende Scandinavien Airlines havde 13 procent færre passagerer end for et år siden. I gennemsnit var kun seks ud ti sæder optaget af betalende passagerer, og det var hovedsageligt flyene på de vigtige ruter i Skandinavien og til europæiske lufthavne samt indenrigsflyene i Danmark, Sverige og Norge, der fløj halvtomme rundt. Omfattende spareplan De dårlige tal kommer efter, at SAS i sidste uge varslede meget omfattende besparelser i Scandinavien Airlines. Omkostningerne skal barberes ned med mellem 25 og 40 procent, hvis selskabet skal være konkurrencedygtigt. »Det er så drastisk, at gør vi ikke noget, så forbløder vi. Vi kan ikke blive ved med at levere underskud år efter år«, sagde SAS' pressechef Troels Rasmussen til Politiken i forbindelse med offentliggørelsen af spareplanen. Ifølge formanden for Pilotforeningen Mogens Holgaard betyder det i kroner og øre, at koncernen skal spare mellem 5,7 og 7,3 milliarder kroner oven i de allerede foretagne sparerunder på 5,2 milliarder kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.