Salget af A.P. Møller Gruppens datterselskab Maersk Medical A/S er torsdag faldet på plads, men samtidig meddeler koncernen, at den ikke kan komme af med gummiaktiviteterne i Roulunds Fabriker, der derfor fortsætter i koncernen. Ifølge en meddelelse er der stor afstand mellem A.P. Møllers forventninger til gummiaktiviteterne og den mulige købers forventninger. Derfor er det besluttet at stoppe salgsprocessen. Gummiafdelingen producerer slanger og andre dele til biler samt industrielle gummiprodukter som for eksempel transportbånd, flydespærringer, fendere og skudsikre produkter. Frasalg af bremseklodser fortsætter Forsøget på at sælge Roulunds afdelingen for bremseklodser fortsætter. A/S Roulunds Fabriker med hovedsæde i Odense og produktion i Frankrig, Indien, Mexico, Kina, Sydkorea og Polen blev sat til salg i april 2002. I 2001 omsatte Roulunds Fabriker for knap to milliarder kroner, der gav et overskud før skat på 5 mio. kr. mod et underskud året før på 27 mio. kr.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























