Den del af A.P.Møller Gruppen, der beskæftiger sig med skibsfart, har klaret sig væsentligt bedre i andet halvår af 2002, end rederiet forventede for et halvt år siden. De gode takter betyder, at A.P.Møller Gruppen forventer et overskud for 2002 på 12 milliarder kroner efter skat mod 8,8 mia. kr. i 2001. Forventningen til rederiernes resultat blev i dag ændret fra et underskud på en mia. kr. i halvårsrapporten til et overskud på 500 millioner kr. før skat. Ændringen på halvanden milliard smitter af på Gruppens samlede aktiviteter, der nu vurderes til at give et overskud på 10,5 milliarder kroner efter skat, men før regulering for kurser på valuta og værdipapirer mod et skøn på 9 mia. kr. i halvårsrapporten. A.P.Møller Gruppen har håndteret valuta og værdipapirer dygtigt, og posterne skønnes at give en indtægt på 1,5 mia. kr., og dermed ventes regnskabet for 2002 at kunne afsluttes med et overskud på 12 mia. kr.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























