En af de største og mest magtfulde faggrupper i SAS - kabinepersonalet - kræver nu, at flyselskabets ledelse én gang for alle tager et opgør med, hvad de beskriver som en dyne af fortidige politiske hensyn, der står i vejen for at skabe et konkurrencedygtigt luftfartsselskab.
Kabinepersonalet vil have ryddet op i de mange nationale politiske hensyn, før de stiller op til nye besparelser og effektiviseringer, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
Deres faglige organisation, Cabin Attendants Union (CAU) mener, at der kan spares flere millioner kroner ved at prikke hul på de politisk betændte aftaler. Angreb på 3-2-2 aftale
CAU, der har 1500 medlemmer i Danmark og organiserer stewarder, stewardesser og pursere, peger bl.a. på den omstridte 3-2-2 aftale, der kræver, at alle langdistanceflyvninger skal være bemandet i forholdet tre svenskere, to nordmænd og to danskere, selv om de fleste ruter udgår fra København.
Det betyder, at adskillige piloter og kabineansatte hver uge skal transporteres fra et land til et andet for at komme på arbejde. Rejsetiden tæller som arbejdstid, uanset om medarbejderne er i tjeneste, og ofte er der også ekstraudgifter til overnatning og dagpenge. Store merudgifter
CAU anslår, at den politisk indgåede aftale koster SAS en merudgift på 80-100 millioner kroner.
De faglige ledere anklager SAS' ledelse for berøringsangst i forhold til politikerne i de enkelte lande.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Selv hendes hår får ros: »Det her er et kæmpe talent«
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter forfremmelse af Hummelgaard
-
Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
-
Elisabet Svane: »Det er jo den post, man skulle tro, at Lidegaard skulle have haft. Det er en stor post«
-
Fra den ene dag til den anden lukkede USA den europæiske dommers liv ned. Nu svarer EU igen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen




























