Olieselskabet Q8 har nedsat prisen på automatbenzin, og resten af branchen følger nu spændt, om initiativet tvinger de øvrige selskaber til at sætte deres priser ned. Statoil betragter ikke umiddelbart konkurrentens nedsættelse af prisen som en krigserklæring. Udbryder der alligevel priskrig i branchen, er Statoil parat med et prisfald. »Umiddelbart ser det logisk ud, det Q8 har gjort, så lige nu har vi tænkt os at læne os tilbage og se, hvad der sker. Men hvis nogen starter en priskrig ved at sætte prisen ned under listeprisen, er vi parat til at imødegå det ved at sætte samme pris«, siger informationschef Søren Bjelka, Statoil, til Ritzau. Q8 kastede sig lørdag direkte ind i konkurrence med lavprisselskaberne ved at sætte prisen ned på den benzin, som kunderne tanker på Q8-stationernes såkaldte QvikTanke Ifølge Berlingske Tidende vil de øvrige olieselskaber blive tvunget til at følge med, hvis Q8 vinder hævd på, at salg fra automatstander skal ske til lavpris.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen