Øresundsregionens lufthavnschefer har planer om et fælles jernbanesystem for flypassagerer, som dermed hurtigt kan skifte mellem lufthavnene i Sturup ved Malmø og Københavns Lufthavne i Kastrup og måske Roskilde, skriver JP København. Togforbindelsen mellem Sturup og Kastrup kan stå klar om cirka seks år. Den enkleste løsning vil koste i omegnen af 830 millioner kroner. Forundersøgelserne, der kun mangler miljøgodkendelser, er blevet støttet af blandt andre Luftfartsverket, Region Skåne, Københavns Lufthavne og EU. Den endelige finansieringsmodel er endnu ikke fastlagt, men tanken er, at de rejsende kan lande i den ene lufthavn og fortsætte fra den anden. Skal ikke mellemlande i Kastrup I dag skal de fleste af de nordiske rejsende mellemlande i Kastrup for at komme videre ud i verden, men samarbejdet åbner for, at de i stedet kunne lande i Sturup. En udvidelse af landingsbanen i Roskilde Lufthavn, der hører under Københavns Lufthavne, skal være grundlaget for, at lufthavnen kobles på den planlagte jernbaneforbindelse, så alle tre lufthavne i regionen kommer til at hænge sammen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Trump: Vi vil trække langt flere end 5000 soldater hjem fra Tyskland
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























