De stridende parter i EU-opgøret om fremtidens fiskeri er på kollisionskurs for fuldt kraft. Det danske formandskab fremlagde i dag et kompromisforslag, som skal forene EU-Kommissionen med de især sydeuropæiske lande, som har vendt sig mod forslaget, der skal få antallet af fiskere til at passe bedre med mængden af fisk. 'Fiskeriets venner' afviser Den spanske delegation meddeler, at alliancen Fiskeriets Venner med delvis støtte fra Finland fuldstændigt afviser det danske kompromis. Fiskeriets Venner udgør et blokerende mindretal og består foruden Spanien af Italien, Frankrig, Irland, Portugal og Grækenland, der snart overtager formandskabet fra Danmark. Og dermed overtager grækerne også sagen og vil anlægge en anden synsvinkel på problemet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.