En række virksomheder er gået sammen med forskere fra primært Århus om at danne et nyt Center for IT-sikkerhed. Der er tale om det første center af sin art herhjemme, oplyser parterne. Fokuserer på sikkerhed Centret vil blandt andet fokusere på områder som digitale signaturer, sikkerhed i forbindelse med mobilt og trådløst udstyr samt sikkerhed i forbindelse med softwareudvikling. Desuden vil man gøre det muligt for virksomheder at sammenligne deres it-sikkerhedspolitik med tilsvarende virksomheder og sikre, at man er med helt fremme på dette område. Blandt parterne bag centret er Danske Bank, TDC Internet, Microsoft, Cisco, Aarhus Universitet og forskningsaktieselskabet Alexandra Instituttet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























