Det er hårde tider for de danske ingeniør- og rådgivningsfirmaer. Efter en måned, hvor de tre store danske rådgivningsfirmaer Cowi, Carl Bro og PLS Rambøll alle blev købt eller selv købte op, melder hverdagen sig nu. Mandag faldt handlen med Carl Bro nemlig til jorden, og PLS Rambøll er ikke velkommen som ny aktør i Sverige, hvor ansatte og ledelse er utilfredse med de nye danske ejere. Ifølge Carl Bro-direktør Jesper Rasmussen er den seneste tids turbulens blot første skridt i en parringsdans, som de næste år vil føre til endnu flere og endnu større fusioner mellem danske og store udenlandske rådgivningsfirmaer. Tror på fusion »Jeg er sikker på, at vi ender i en fusion med en stor udenlandsk kollega. At vor fusion med Sweco nu er faldet sammen, betyder blot, at vi fortsætter med at trimme vor virksomhed, så den er klar til en senere fusion«, siger adm. direktør Jesper Rasmussen fra Carl Bro. En fusion var ellers på skinner mellem Carl Bro og Sweco, som ville have skabt en af Europas største ingeniør- og rådgivningskoncerner med 5.000 ansatte og en omsætning på godt fire milliarder kroner. Men mandag droppede Swecos ejere pludselig fusionen - uden at give en grund, som Carl Bro kan bruge til noget. Med den kuldsejlede dansk-svenske fusion, kan vejen hen imod skabelsen af en stor dansk ingeniørfusion måske blive banet. »De danske firmaer har hver sit særlige kompetenceområde, så det kan ikke udelukkes, at der kan skabes en dansk løsning. Men realistisk set så tror jeg, at vi skal se mod udlandet. Vore kunder bliver større og mere internationale, og dem kan vi kun matche, hvis vi finder en udenlandsk partner, der allerede er solidt repræsenteret. Jeg tror, man skal se mod f.eks. Storbritannien og Holland, hvor nogle af de store europæiske selskaber findes«, siger Jesper Rasmussen. Cowi køber sig til selvstændighed Konkurrenten Cowi er godt i gang med at skabe sig en størrelse, så den måske kan bevare selvstændigheden. Tidligere på måneden købte den sig ind i Norge, og selskabet har tidligere overtaget danske Kampsax. Hos PLS Rambøll er lysten til en dansk løsning heller ikke ligefrem overstrømmende. »For os drejer det sig om at internationalisere virksomheden - og derfor er Carl Bro ikke nærliggende«, siger adm. direktør Flemming Bligaard Pedersen til Børsen. De danske ingeniør- og rådgivningsfirmaer er tvunget til at handle og finde partnere. Hver for sig er de formentligt for små. Antallet af store danske projekter og opgaver falder, og det presser priserne og dermed selskaberne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























