Den fælles europæiske valuta euro nåede sent fredag op på den højeste kurs over for den amerikanske i næsten tre år. Siden midten af oktober er euroen steget med fem procent over for dollaren og er nu oppe i 1,013 dollar pr. euro. Da den danske krone følger eurokursen i tykt og tyndt, betyder det samtidig, at kronen også er steget over for dollar. I fredags blev kronen noteret til 7,3505 kroner pr. dollar, og det er - bortset fra en enkelt notering i juli i år - den højeste kurs på kronen siden januar 2000. Vejen for styrkelsen af euroen og kronen blev banet, da den amerikanske centralbank, Fed, sænkede renten med et halvt procentpoint i onsdags, og da Den Europæiske Centralbank (ECB) fastholdt sin rente i torsdags. Dermed er det blevet forholdsvis mere attraktivt at putte sparepengene i Europa sammenlignet med USA, og det driver i øjeblikket penge ud af USA.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Overraskende tæt gyser: 43 stemmer skiller nu kandidaterne i sydstat
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.