Der bliver foreløbig ikke noget pendlerfradrag til folk, der bor og arbejder på hver sin side af Øresund. Planerne om pendlerfradrag er udskudt, til der er fundet en varig skatteordning mellem Danmark og Sverige. Det er regeringen og Socialdemokraterne blevet enige om. Forslag om fradrag på 50 kroner per tur Skatteministeren foreslog ellers i sommer, at der blev indført et fradrag på 50 kroner pr. tur for bilister og otte kroner pr. togtur allerede ved årsskiftet. Til gengæld bliver pendlerfradraget på Storebælt gjort permanent, så bilister kan trække 90 kroner fra på selvangivelsen pr. tur over broen, mens togpassagererne kan trække 15 kroner fra hver gang, de krydser bæltet mellem hjem og arbejde. Pendlerfradraget kommer oven i det almindelige kilometerfradrag. Pendlere har siden 1998 kunnet trække billigste broafgift fra på selvangivelsen, men den midlertidige lov udløber ved årsskiftet. Dansker, der pendler til Sverige får ingenting Regeringens planer om at indføre pendlerfradrag på Øresund løb allerede fra starten ind i modstand fra Dansk Folkeparti og Socialdemokraterne, fordi et sådant skattefradrag kun vil komme folk til gode, som bor i Malmø og arbejder i Københavnsområdet. I øjeblikket betaler borgerne skat i det land, hvor de arbejder. Det vil altså sige, at en dansker, der arbejder i Sverige, ikke vil få noget fradrag. »Vi vil have en sikkerhed for, at skattefradraget også kommer folk til gode, som bor i Danmark og arbejder i Sverige. Derfor har vi forpligtet os til at indføre fradraget, hvis Sverige også gør det«, siger skatteordfører Jacob Buksti (S). Langvarige forhandlinger med Sverige I aftalen mellem regeringen og Socialdemokratiet hedder det, at fradraget skal indføres »på det tidspunkt, hvor der er indgået en generel aftale med Sverige om, efter hvilke regler pendlerne i Øresundsregionen fremover skal beskattes, der indebærer, at også Sverige yder et sådant fradrag til pendlere, der krydser Øresundsforbindelsen på vej til og fra arbejde. Fradraget vil blive beregnet med udgangspunkt i prisen for passage af Øresundsforbindelsen. Der vil til den tid blive fremsat særskilt lovforslag herom«. Forhandlingerne mellem Danmark og Sverige har stået på gennem længere tid, men det vides ikke, hvornår de er afsluttet. Ændringsforslaget til ligningsloven er fremsat og ventes vedtaget i Folketinget inden jul. Forslaget skønnes at medføre et tab i skatteindtægter på cirka ti millioner kroner årligt, som alene vedrører de kommunale skatter.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























