VK-regeringen satser på, at TV2 skal sælges næste år til en pris på mindst en milliard kroner. Det fremgår af et bilag til finansloven, hvor der står, at "regeringens privatiseringsprogram" skal indbringe milliarden til statsbudgettet. Venstres politiske ordfører, Jens Rohde, bekræfter, at det er planen, at hele TV2 skal sælges i 2003. Selv om det kræver en hurtig proces, mener han ikke, at man kan byde TV2 og tv-stationens medarbejdere at trække processen længere ud. »Jeg regner med, at TV2 er solgt næste år, og jeg mener, at en pris på en milliard kroner er lavt sat«, siger Rohde til Ritzau. Han anslår, at tv-stationens markedspris er mellem tre og fire milliarder kroner. Derfor roser han Finansministeriet for at være tilbageholdende i deres skøn. Direktør ikke overrasket TV2s administrerende direktør, Cristina Lage, er ikke overrasket over posten i finansloven, som hun anser for en forlængelse af kulturminister Brian Mikkelsens (K) melding om et salg hurtigst muligt. Men hun minder om, at regeringen har igangsat et udredningsarbejde, som skal være færdigt til november. »Den samme regering har sat et udredningsarbejde i gang, som dels skal undersøge, om det kan lade sig gøre og dels, hvis det kan lade sig gør, på hvilke vilkår«, siger Cristina Lage til Ritzau.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























