Heineken får nu fodfæste i Danmark, efter at det hollandske bryggeri har indgået en aftale om produktion, salg og distribution af den hollandske øl. De danske Heineken skal brygges hos et af de største medlemmer i Bryggerigruppen, Ceres i Århus. Heineken bliver introduceret i Danmark i forbindelse med, at øl og læskedrikke bliver tilladt på dåser i løbet af efteråret. Analytiker: Mararidt for Carlsberg »For Carlsberg er det lidt af et mareridt, der er gået i opfyldelse«, vurderer aktieanalytiker Peter Falk fra Dansk Aktieanalyse. »Det kan godt være en krigserklæring mod Carlsberg, som i forvejen er hårdt presset i lavprissegmentet«, siger Peter Falk, som vurderer, at aftalen derimod gør Bryggerigruppens aktier mere interessante. Carlsbergs aktie faldt efter offentliggørelsen af aftalen ni procentpoint, mens kursen på Bryggerigruppens aktier holdt sig uændret.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview