IT- og Telestyrelsen har frikendt teleselskabet TDC for at sylte kunderne hos de konkurrerende selskaber i forbindelse med bestillinger af de hurtige internetforbindelser, ADSL. Konkurrenterne havde rejst mistanke om, at TDC behandlede sine egne ordrer hurtigere end andre selskabers, men styrelsen har undersøgt statistikker på ordrebehandlingstiderne, og de giver ikke anledning til at kritisere TDC, konkluderer IT- og Telestyrelsen. Undersøger to andre sager Men styrelsen er endnu ikke færdig med at undersøge selskabet. For det første har TDC's internetdivision haft nemmere adgang til databaser med kundeoplysninger end konkurrenterne, mener styrelsen. Problemer med flytninger For det andet har styrelsen stillet spørgsmål i forbindelse med flytninger fra et selskab til et andet. Den finder, at der er for mange problemer med kunder, der kommer til at hænge i systemerne på grund af manglende koordinering.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























