Den belgiske fødevareskandale, som består i, at der i denne uge blev fundet medicinaffald i blandt andet sodavand, får nu de danske fødevaremyndigheder til at dobbelttjekke, om danske firmaer har modtaget leverancer fra det involverede belgiske firma Bioland. I øjeblikket forsøger de belgiske myndigheder at begrænse skandalen ved at gennemgå Biolands adresseliste for at finde frem til kunder, som har modtaget produkter fra firmaet. Men de danske myndigheder vil ikke nøjes med de oplysninger, som stammer fra Bioland selv. »Vi vil være sikre på, at det ikke findes i Danmark, derfor vil vi bede de enkelte erhvervsorganisationer under Dansk Industri om at kontakte deres medlemsvirksomheder for at finde ud af, om nogen dansk virksomhed har modtaget produkter fra det belgiske firma«, siger fødevareminister Mariann Fischer Boel (V). Ulækre stoffer Vicedirektør i Fødevaredirektoratet Henrik G. Jensen supplerer: »De stoffer, vi taler om er virkelig alvorlige og ulækre. Og et er, hvad vi får at vide fra Bioland, noget andet er, hvad vores egen industri siger. De danske virksomheder plejer at være meget påpasselige, men vi mener, at vi skylder forbrugerne at dobbelttjekke«, siger han. Frygten for, at en nye fødevareskandale så breder sig til det meste af Europa, er udløst af, at det forbudte hormon MPA, som bruges i hormonbehandling af kvinder, nu er fundet i dyrefoder samt i sirup, som er blevet brugt til at fremstille sodavand af. Sodavandet er solgt på det tyske og hollandske marked. Hormonerne stammer oprindeligt fra et irsk firma, som havde betalt Bioland for at skaffe sig af med en ladning medicinalaffald. Men i stedet blandede Bioland medicinresterne i dyrefoder, som det har solgt videre, først og fremmest til hollandske svineproducenter. Foreløbig er det fundet på 29 hollandske svinefarme, mens 5 belgiske svineproducenter er ramt. Hormonforureningen af foderet blev opdaget ved, at søerne på flere hollandske gårde fik problemer med at formere sig.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet meget snart«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.