Københavns politidirektør Hanne Bech Hansen regner med at skulle bruge et par dage til at undersøge om hendes bedragerichef, Niels Jørgen Abildgaard, har været »for langt fremme i skoene« når det gælder hans udtalelser i medierne de seneste dage om politiets efterforskning af SiD- topfolk - blandt andet vedrørende renovering af SiD-formand Poul Erik Skov Christensens private parcelhus i Frederikssund. »Jeg regner med at være færdig midt i næste uge«, siger hun til Danmarks Radio. Allerede fredag formiddag gav Hanne Bech Hansen højst usædvanligt bedragerichefen besked på, at han ikke længere må udtale sig offentligt om efterforskningen i SiD-skandalen, fordi hun mener, at han er gået for langt. Ydermere skal politidirektøren tage stilling til en klage, som SiD-formand Poul Erik Skov Christensen har sendt til politiet. Også heri er der beskyldninger om politiets åbenmundethed, ligesom SiD er utilfredse med, at politiets efterforskning trækker i langdrag.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Noa Redington
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Knud Peder Jensen




























