Kontanthjælpsmodtagere skal have ret til ferie, mener Dansk Folkeparti og Socialdemokratiet. I dag har op mod 170.000 borgere ikke samme ret til ferie som resten af befolkningen. Kontanthjælpsmodtagere, der ikke er i et aktiveringsforløb, skal ifølge loven blive hjemme for at være til rådighed for arbejdsmarkedet. Til sammenligning har både dagpengeforsikrede og aktiverede kontanthjælpsmodtagere i dag ret til at holde ferie. S og DF: Reglerne skal ændres Dansk Folkeparti og Socialdemokratiet og vil have reglerne ændret. Dansk Folkepartis arbejdsmarkedsordfører, Bent Bøgsted, er parat til at tage loven op til revision. »Efter min mening har alle ret til en periode, hvor man kan lave, hvad man vil. Og hvis det er mod lovens bogstav, så er det loven, der må laves om«, siger han til Information i dag. Også Socialdemokratiet er utilfreds med de nuværende regler, og vil nu kigge nærmere på lovgivningen. »Familier skal være i stand til at holde ferie sammen, så der er nogle tunge hensyn til børnenes tarv. Jeg vil være meget opmærksom på, om der er et hul i den gældende lovgivning«, lover Ole Vagn Christensen (A)i Information i dag. Minister: Reglerne er gode nok Men beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) mener, at reglerne er gode nok og henviser til, at reglerne stammer fra da socialdemokraten Henrik Dam Kristensen var socialminister. »Folk kan rejse til udlandet i nogle specielle forhold. Men er man på kontanthjælp, kan man kun holde ferie i Danmark. Det er retningslinjer fra den tidligere socialdemokratiske socialminister Henrik Dam Kristensen. Og dem tilslutter jeg mig«, siger Claus Hjort Frederiksen. De nyeste gennemsnitstal fra Danmarks Statistik fra 2000 viser, at 173.350 personer var registreret som ikke-aktiverede kontanthjælpsmodtagere. Heraf havde knap 70.000 børn under 18 år.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
nekrolog
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
Kronik af Sara Al Dafaee