Post Danmark skal omdannes til et aktieselskab, og 25 procent af aktierne skal sælges. VK-regeringen enedes tirsdag om denne model for en privatisering af postdriften. Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) vil ikke udtale sig om, hvornår aktierne sælges. 'Når vi kan gøre en god forretning' »Tidspunktet er, når vi kan gøre en god forretning«, siger statsministeren. I lovforslaget fastslås det, at Post Danmark skal følge de almindelige regler for aktieselskaber, at der skal laves aftaler om statens forpligtigelser over for tjenestemænd, og at Post Danmarks særlige aftaler med pengeinstitutterne videreføres. Ledelsen er indforstået Privatiseringen sker med Post Danmark-ledelsens velsignelse. Topledelsen har tidligere gjort klart, at det er vigtigt for selskabet at få ny struktur, der gør det muligt hurtigt at kunne slå til og udnytte muligheder for alliancer med andre selskaber. Nedfældet i regeringsgrundlag Planerne om privatisering af Post Danmark har været kendt, siden regeringen offentliggjorde sit regeringsgrundlag. VK-regering vil desuden privatisere det statslige olieselskab DONG. Privatiseringen af DONG og PostDanmark er et led i en modernisering og liberalisering af en række forsyningsvirksomheder, hvorunder også kommer en liberalisering af det danske el- og gasmarked.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige del om demokraternes fremtid
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen